SPRZĘT GITAROWY DO CIĘŻKICH BRZMIEŃ

Kiedy zapytamy kogoś o to z jakim instrumentem kojarzy mu się muzyka metalowa, zdecydowana większość osób wskaże na gitarę. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie na tym instrumencie opiera się metal. Gitara elektryczna jest bardzo popularnym instrumentem, który cały czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdego roku bardzo wiele osób planuje rozpocząć grę na gitarze elektrycznej, a wśród nich sporą grupę tworzą miłośnicy ciężkich brzmień. Istnieje wiele podgatunków metalu, takich jak heavy metal, thrash metal, power metal oraz wiele innych, jednak niezależnie od tego jaki gatunek chcemy grać w przyszłości, zasady którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru sprzętu gitarowego będą takie same, nie ważne czy planujemy grać power metal czy też thrash. Od czego powinniśmy zacząć?

GITARA I WZMACNIACZ

Podstawą jest bezsprzecznie gitara elektryczna, która powinna pozwolić osiągnąć nam to charakterystyczne, mięsiste brzmienie. Dobrej jakości gitara elektryczna dla początkujących nie musi być droga, czego dowodem są niektóre modele producentów takich jak miedzy innymi Cort, Washburn czy Epiphone. Wybierając się do sklepu muzycznego na zakupy, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na rodzaj przetworników. Modele które nas interesują powinny posiadać przynajmniej jeden przetwornik typu humbucker, który pozwoli wybrzmieć gitarze mięsistym, czasami nawet tłustym brzmieniem. Humbucker jest jednak ważny nie tyle ze względu na charakter brzmienia, lecz na swoje właściwości po połączeniu z mocnym przesterem. Przester jest bowiem efektem który odpowiedzialny jest za to ostrze, agresywne brzmienie gitary elektrycznej. Jeśli ustawimy jego natężenie na zbyt mocne, a nasza gitara wyposażona jest w wąskie przetworniki single coil, dźwięk może być zanieczyszczony przez różnego rodzaju szumy i przydźwięki. Humbucker znacznie lepiej radzi sobie w takich warunkach i pozwala na bezproblemową grę nawet przy bardzo mocnym przesterze, bez obaw o szumy i przydźwięki. Sama gitara elektryczna jednak nie wystarczy, ponieważ należy ją nagłośnić w odpowiedni sposób. Do tego celu najczęściej używane jest combo gitarowe, nazywane także wzmacniaczem, lub potocznie – piecem. Do wyboru mamy trzy główne rodzaje, a mianowicie combo tranzystorowe, cyfrowe oraz lampowe. Wzmacniacz lampowy jest zwykle odradzany na początek ze względu na swoja wysoką cenę oraz mniejsze możliwości ustawienia mocnego przesteru w przypadku mniejszych, tańszych modeli. Najlepszym wyborem na początek będzie więc wzmacniacz tranzystorowy lub cyfrowy. Ten drugi rodzaj posiada dużą ilość wbudowanych efektów gitarowych, podczas kiedy combo tranzystorowe posiada przester i od czasu do czasu pogłos oraz echo. Dobrej jakości combo kupimy już w okolicach czterystu złotych, a do marek wartych uwagi nalezą między innymi Fender, Vox, Marshall, Kustom czy Orange.

EFEKTY GITAROWE

Jak już wiemy, do osiągnięcia ostrego, agresywnego brzmienia potrzebny jest przester, który wbudowany jest w prawie każdym wzmacniaczu gitarowym. Z czasem jednak możemy zechcieć wzbogacić swoje brzmienie, a w tym celu pomogą nam zewnętrzne efekty gitarowe wśród których znajdziemy nie tylko przestery, ale także efekty modulacyjne takie jak na przykład chorus, flanger czy tremolo, za pomocą których wzbogacimy lub zupełnie zmienimy swoje brzmienie. Jeśli chcemy aby dźwięk był pełniejszy, doskonale sprawdzi się reverb, czyli pogłos lub delay, który sprawi, że uzyskamy efekt kilku gitar grających po sobie w równym odstępie czasu.