SPOSOBY NA NAGRANIE LINII PERKUSYJNEJ

Perkusiści są często mało doceniani, a już na pewno nie są w centrum uwagi jak w przypadku wokalistów czy gitarzystów. Nie zmienia to jednak faktu, że perkusja jest sercem większości kapel, ponieważ to ona nadaje rytm każdego utworu i to właśnie do perkusisty muszą dostosować swoje tempo pozostali muzycy. Linia perkusyjna jest często pierwszą jaką rejestruje się podczas nagrywania własnej muzyki, choć to oczywiście zależy od sposobu pracy muzyka, jednak jeśli nagramy ścieżkę rytmiczną jako pierwszą, o wiele łatwiej będzie nam później dograć linie pozostałych instrumentów. Jest wiele sposobów na nagranie ścieżki perkusyjnej, a zależne są one często od tego jakiego instrumentu używamy. Perkusja często kojarzona jest z dużym zestawem perkusyjnym wyposażonym w werble i talerze, jednak perkusją możne być zwykły, prosty bęben taki jak djembe. Jaki sprzęt będzie nam potrzebny podczas nagrywania linii perkusyjnej?

TRADYCYJNE MIKROFONY

Nagrywanie dużego zestawu perkusyjnego nie jest takie łatwe jak może się wydawać. Owszem, możemy ustawić mikrofon przed instrumentem, jednak wówczas głośność poszczególnych elementów będzie się od siebie różniła. Oznacza to, że na nagraniu mogą w dużym stopniu dominować talerze, podczas kiedy werble będą znacznie mniej słyszalne. Właśnie dlatego należy znaleźć odpowiednią pozycję dla mikrofonu. Wiele zależy też od tego z jakich komponentów jest zbudowany nasz zestaw perkusyjny, dlatego inne efekty uzyskamy stawiając mikrofon przed zestawem perkusyjnym, a inne jeśli zawiesimy go bezpośrednio nad instrumentem, tak jak często robia to osoby nagrywające fortepian. Jeżeli zależy nam na tym aby nagrać zestaw perkusyjny zachowując przy tym balans pomiędzy dźwiękami konkretnych jego elementów, jeden mikrofon może nie wystarczyć. W tym celu często używa się specjalnego perkusyjnego zestawu mikrofonów, które ustawia się przy konkretnych elementach instrumentu, takich jak werble czy talerze. Co prawda jest to skomplikowany proces, jednak w ten sposób możemy znaleźć odpowiednie ustawienie które pozwoli nam nagrać perkusję w taki sposób, aby dźwięk był głęboki i bardzo zbalansowany. Znacznie łatwiej nagrywa się pojedyncze instrumenty, takie jak djembe, cajon, czy pomniejsze perkusjonalia. W tym celu doskonale sprawdzi się tradycyjny mikrofon lub rejestrator cyfrowy. Rejestrator jest konstrukcją działająca w ten sam sposób co dyktafon, lecz od dyktafonu różni go bardzo wysoka jakość nagranego dźwięku, przez co jest on często używany przez muzyków. Rejestrator nie wymaga użycia przedwzmacniacza ani interfejsu, a dodatkowo możemy nagrywać za jego pomocą gdziekolwiek chcemy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby zabrać instrument i rejestrator w drogę a następnie nagrywać go w plenerze.

INTERFEJS AUDIO

Sercem domowego studia nagrań jest często interfejs audio. Wybierając modele wyposażone w wejście Phantom, możemy połączyć je z mikrofonem, a następnie za pomocą oprogramowania wpłynąć na charakter już nagranego dźwięku, lub zmieniać go w czasie rzeczywistym. W ten sposób możemy zmniejszyć poziom szumów w nagraniu jeśli występują, a także dodać efekty, na przykład pogłos czy echo. Interfejs audio przydaje się również jeśli instrumentem który chcemy nagrać jest perkusja elektroniczna. Instrument ten jest bardzo często używany w homerecordingu ze względu na prostotę i wygodę nagrywania. Nie musimy bowiem szukać odpowiedniego miejsca dla mikrofonu, ponieważ instrument wystarczy podłączyć do interfejsu i nagrywać bezpośrednio na komputer, bez obaw o to, że poza dźwiękiem naszej perkusji nagrają się dźwięki z otoczenia.