MUZYKA – PASJA OD NAJMŁODSZYCH LAT

Uczęszczając na koncerty lub słuchając muzyki, wiele osób wyobraża sobie siebie na miejscu ulubionych muzyków, szczególnie jeśli sami pasjonują się nie tylko słuchaniem muzyki, ale także jej graniem. Granie na instrumencie jest wspaniałą pasją, ponieważ z jednej strony mamy olbrzymią ilość gatunków muzycznych wśród których możemy się poruszać, a z drugiej strony możliwości w muzyce są nieograniczone, ponieważ nigdy nie zostaną napisane wszystkie riffy, solówki czy utwory. Taką pasję najlepiej rozbudzać już od najmłodszych lat, ponieważ muzyka daje radość i kształci jednocześnie. Problem jednak w tym, że dziecko nie powinno być do niczego zmuszane, ponieważ w ten sposób zamiast zainteresować się muzyką, będzie miało do niej uraz, a już w szczególności do konkretnego instrumentu. Jak więc zaproponować dziecku zagłębienie się w świat muzyki?

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Często najlepsza nauka to taka, która jest nieświadoma, na przykład przez zabawę. Jeżeli w domu często gra muzyka, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko konkretne gatunki i zacznie się nimi interesować. Jeśli my sami gramy na instrumencie, szanse na zarażenie pociechy muzyczną pasją są jeszcze większe, ponieważ dzieci często interesują się tym co robią ich rodzice. Innym sposobem jest kupno dziecku instrumentu, lecz nie powinien to być jakikolwiek instrument, ponieważ obsługa niektórych z nich jest skomplikowana i może zrazić młodego ucznia do dalszej nauki. Instrument powinien być nieskomplikowany i najlepiej by był on w formie zabawki. Przykładem może być instrument o nazwie Bumbumrurki, który składa się z zestawu rurek o różnej długości. Aby wydobyć dźwięk, wystarczy stuknąć rurką o twardą powierzchnię, więc z obsługą instrumentu nikt nie będzie miał problemu. Każda rurka posiada inną długość, co oznacza, że dźwięki poszczególnych elementów różnią się od ciebie wysokością. Dopasowując je do kolorów rurek można bardzo łatwo nauczyć się rozróżniać wysokości dźwięków, ćwicząc przy tym słuch już od najmłodszych lat. Każdy zestaw składa się z pewnej ilości rurek i może być używany przez więcej niż jedną osobę, dlatego nauka przez zabawę wraz z dzieckiem jest znacznie bardzie bardziej efektywna niż gdyby pociecha miała uczyć się sama. Oczywiście Bumbumrurki to nie jedyny instrument który nadaje się dla dzieci, ponieważ wiele zależy od tego jakie nastawienie ma młody uczeń.

GITARA DLA DZIECKA? CZEMU NIE!

Gitara nie jest najłatwiejszym instrumentem muzycznym do nauki, szczególnie dla dziecka, jednak jeśli pociecha interesuje się brzmieniem gitary i chce na niej grać, to właśnie ten instrument będzie najlepszym wyborem. Chętnie wybierane na początek są gitary klasyczne, ponieważ łatwo znaleźć modele w różnych rozmiarach. Jeśli pełnowymiarowa gitara jest zbyt duża dla dziecka, możemy zdecydować się na wybór mniejszego modelu, na przykład z oznaczeniem ¾, lub jeszcze mniejszego, oznaczonego jako 1/2. Oczywiście nauka gry na gitarze nie musi się ograniczać do gitary klasycznej. Dostępne są także mniejsze modele gitary akustycznej i elektrycznej. Wraz z instrumentem warto dobrać odpowiednie akcesoria gitarowe ograniczając się do podstaw, takich jak kostki do gitary oraz stroik. Stroik jest niezwykle ważny, ponieważ pomoże on nastroić gitarę nawet jeśli robimy to po raz pierwszy. Gitarę należy stroić przed każdą grą nie tylko po to aby brzmiała dobrze, lecz po to, aby przyzwyczajać słuch do wysokości dźwięku poprawnie nastrojonych strun. Niezależnie od tego czy wybierzemy prosty dziecięcy instrument czy też gitarę, pamiętajmy, że muzyka powinniśmy się przede wszystkim bawić.