CZY NAUKA GRY NA GITARZE JEST TRUDNA?

Oglądając koncerty ulubionych zespołów i widząc gitarzystów w akcji, wielu miłośników muzyki pragnie być na ich miejscu i grać szybkie, przejmujące solówki, podczas kiedy cała widownia spogląda na nich z podziwem. Aby dojść do takiego momentu w karierze, wcześniej należy spędzić wiele czasu na nauce podstaw gry na gitarze i szlifowaniu swojego warsztatu, nie wspominając o założeniu zespołu lub dołączeniu do jednego z istniejących, a następnie staraniu się by nas zauważono. Dziś jednak skupmy się na nauce gry na gitarze i zastanówmy się czy nauka gry na gitarze jest łatwa czy wręcz odwrotnie. Gitara, niezależnie czy mówimy o gitarze klasycznej, akustycznej czy elektrycznej, jest instrumentem o stosunkowo skomplikowanej konstrukcji, a więc można przypuszczać, że nauka podstaw jest równie skomplikowana, ale czy aby na pewno?

SPOSOBY NAUKI

Kupiliśmy pierwszą gitarę, mamy marzenia i jasno postawiliśmy sobie cel – chcemy grać muzykę której słuchaliśmy przez lata, ale co dalej? Niezależnie od tego jaką gitarę wybraliśmy i w jakich gatunkach muzycznych gustujemy, sposoby nauki są praktycznie takie same. Możemy wybrać lekcje w szkole muzycznej lub zmówić sobie korepetycje, a wówczas wystarczy słuchać poleceń nauczyciela. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na takie lekcje, na przykład z powodu braku czasu lub funduszy. Wówczas możemy podążać ścieżką samouka. Każdy sposób gry powinien być wspierany odpowiednią motywacją, a w przypadku samouków dobrym pomysłem jest motywowanie się wybitnymi gitarzystami, którzy również uczyli się samodzielnie. Należą do nich między innymi Jimi Hendrix, Eric Clapton czy Jack White. Są oni doskonałym dowodem na to, że osoba ucząca się samodzielnie może z powodzeniem osiągnąć bardzo wysoki poziom gry, a należy pamiętać, że w czasach kiedy uczyli się grać, nie było aż tylko poradników do nauki jak dziś. W tym miejscu doszliśmy do kolejnego etapu, czyli poradników. W internecie dostępnych jest wiele darmowych poradników i są one bardzo pomocne nie tylko osobom, które dopiero rozpoczynają naukę gry. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że niektóre darmowe poradniki mogą być tworzone przez osoby, które same jeszcze nie nauczyły się podstaw gry, więc wśród ich rad mogą znaleźć się takie, które wprowadza innych w błąd, dlatego warto korzystać z więcej niż jednego poradnika choćby po to, aby korzystać z więcej niż jednego punktu widzenia. Jeszcze lepszym pomysłem jest korzystanie nie tylko z darmowych poradników internetowych, ale także takich w formie książki lub płyty z instruktażami. Możemy mieć wówczas pewność, że tego rodzaju poradniki zostały stworzone przez profesjonalnych muzyków, więc informacje w nich zawarte są sprawdzone. Ponad to już sama nazwa konkretnego poradnika informuje nas o tym jaki dział nauki obejmuje. Jeśli interesuje nas nauka gry na gitarze elektrycznej, z pewnością znajdziemy podręczniki traktujące właśnie o tym.

NASTAWIENIE DO NAUKI

Kluczowym elementem nauki gry na gitarze jest nastawienie. Powiedzmy sobie szczerze – po pierwszym dniu będą boleć nas palce i prawdopodobnie nie nauczymy się niczego, co będziemy mogli wykorzystać w praktyce. Możemy wiedzieć jak złapać kilka podstawowych akordów, ale w praktyce może to nie być takie łatwe, szczególnie jeśli chcemy zmieniać je szybko i płynnie. Nie powinniśmy się wówczas demotywować, ponieważ jest to zupełnie normalne. Musimy jedynie ćwiczyć, tak aby wyrobić sobie pamięć mięśniową. Z czasem nawet nie będziemy musieli zastanawiać się w jaki sposób złapać akord, ponieważ nasza dłoń ułoży się odruchowo. Nauka gry na gitarze może być trudna jeśli nie będziemy mieć odpowiednich materiałów do nauki, jednak jeśli zaopatrzymy się w dobry podręcznik i przebrniemy przez pierwsze niepowodzenia, szybko zdamy sobie sprawę z tego, że gitara wcale nie jest takim trudnym do opanowania instrumentem.