BUDUJEMY PIERWSZE STUDIO NAGRAŃ

Uczęszczanie na koncerty ulubionych kapel jest dla wielu osób nie tylko doskonałą rozrywką, ale także sposobem na to by podpatrzyć co nie co i dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy, które w przyszłości i my będziemy mogli wykorzystać w koncertach naszego zespołu. Aby jednak taki koncert mógł się odbyć, powinniśmy wcześniej mieć własny materiał. O ile dawniej nagrywanie własnej muzyki było związane z wizytą w profesjonalnym studiu nagrań, tak dziś swoje demo możemy bez problemu nagrać w domowym zaciszu i to zachowując przy tym dobrą jakość dźwięku, który pozbawiony jest szumu. Nagrywanie muzyki we własnym domu, czyli homerecording, to zajęcie, które wśród muzyków zyskuje coraz większą popularność, a jest tak między innymi za sprawą tego, że sprzęt do nagrywania muzyki nie musi być drogi aby mógł oferować dobra jakość nagrywania. Ponad to po nagraniu muzyki możemy udostępnić ją za darmo lub za opłata na różnego rodzaju serwisach do tego przeznaczonych, co oznacza, że możemy tworzyć sztukę i zarabiać na niej bez wychodzenia z domu. Wcześniej jednak powinniśmy wiedzieć jaki sprzęt do nagrywania będzie dla nas odpowiedni.

MIKROFONY

Na początku powinniśmy określić swój maksymalny budżet jaki możemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie i w tym miejscu warto zaznaczyć, że nie musimy martwić się o to, że konieczne będzie wydanie fortuny, bowiem niekiedy wystarczy budżet w okolicach trzystu złotych aby móc nagrać czysty dźwięk. To jaki sprzęt będzie nam potrzebny zależy w największym stopniu od instrumentów jakie chcemy nagrać. W przypadku instrumentów akustycznych i wokalu najlepszym wyborem będzie mikrofon, za pomocą którego możemy również nagrać gitarę elektryczną, podsuwając go do głośnika w naszym wzmacniaczu gitarowym. Większość mikrofonów potrzebuje jednak dodatkowego zasilania które możemy uzyskać używając przedwzmacniacza lub interfejsu, co łączy się z dodatkowymi kosztami. Możemy jednak wybrać mikrofon USB który do działania potrzebuje jedynie podłączenia go do wejścia USB w komputerze. Mikrofony USB nie oferują co prawda tak dobrej jakości jak większość tradycyjnych mikrofonów, jednak ich jakość jest i tak na tyle duża by móc się cieszyć przyjemnym, głębokim dźwiękiem bez zanieczyszczeń. Do najczęściej polecanych mikrofonów USB na początek nalezą miedzy innymi: Novox NC1, Behringer C1U oraz Blue Snowball.

INTERFEJSY

Każdy sprzęt do nagrywania ma zarówno mocne jak i słabe strony. Mikrofon pozwoli na zarejestrowanie naturalnego, głębokiego dźwięku, jednak w naszym studiu nagrań powinna panować cisza aby poza dźwiękiem naszych instrumentów nie nagrał się dźwięk z zewnątrz, na przykład śmiech domowników czy odgłosy zwierząt. Jeżeli nagrywamy gitarę elektryczną i zależy nam na wygodzie i możliwościach, doskonałym wyborem będzie interfejs audio, czyli niewielka skrzynka która wpinamy do komputera za pomocą złącza USB. Następnie podłączamy swoją gitarę do interfejsu i za pomocą odpowiedniego programu który dołączony jest do interfejsu, ustawiamy interesujące nas brzmienie. W ten sposób zyskujemy bardzo szerokie możliwości budowania dźwięku, ponieważ mamy dostęp do wielu wirtualnych symulacji wzmacniaczy gitarowych oraz efektów. Nagrywając za pomocą interfejsu nie musimy martwić się o hałas w pobliżu, ponieważ zarejestrowany zostanie jedynie dźwięk naszej gitary. Niektóre interfejsy posiadają także wejście mikrofonowe, które pozwoli nam podłączyć tradycyjny mikrofon.